Přírodní památka Hostivické rybníky

 

 

Úvod -> Naučná stezka -> Zastavení 6

 

Předchozí zastaveníDalší zastavení

 

Naučná stezka Hostivické rybníky

Zastavení 6

 

Břevská rákosina

Jako Břevská rákosina je označován pás rákosin jižně od Břevského rybníka, který se dále rozprostírá až k obnovenému Strahovskému rybníku.

 

Ptáci rákosin

Rákosiny, vrbové houští a břehy kolem rybníků jsou zvlášť významným hnízdištěm a úkrytem celé řady ptáků. Většina těchto druhů se nejlépe pozná podle zpěvu, protože žije velmi skrytě. Jde např. o rákosníka obecného, rákosníka zpěvného, rákosníka proužkovaného, rákosníka velkého, strnada rákosního a cvrčilku říční.

Popis: image008

Rákosník obecný je nenápadný ptáček, kterého, jak jsme již zmínili, v hustém porostu rákosí nebo orobince prozradí jeho zpěv, a to i v noci. Na stvolech rákosu si staví typické hluboké miskovité hnízdo, které vydrží dlouho do podzimu.

Jedním z mnoha drobných pěvců, kteří se vyskytují v rákosinových porostech, je i strnad rákosní. Je to pták velký jako vrabec. V době hnízdění má samec ostře černě ohraničenou hlavu a hrdlo (tzv. svatební šat). Strnad hnízdí na zemi nebo ve vrbovém houští v hnízdě, které staví ze stébel, mechu a kousků listů.

Popis: image006

Mezi dravce, které můžete spatřit při letu nad rákosinou, patří moták pochop. Jeho jméno je odvozeno podle způsobu letu, který je „potácivý, trhavý a motavý“. Dovede však i výborně plachtit a přitom drží křídla v podobě široce rozevřeného písmene „V“.

 

Úvod -> Naučná stezka -> Zastavení 6

 

Předchozí zastaveníDalší zastavení