Přírodní památka Hostivické rybníky

 

 

Úvod -> Pozorovatelna -> Pravidelně hnízdící druhy

 

Ptačí pozorovatelna u Litovického rybníka

 

Pravidelně hnízdící druhy

 

 

Kachna divoká

Foto Jiří Hasman

 

Samec kachny divoké má ve svatebním šatě třpytivě zelenou hlavu, bílý límeček a dva páry vztyčených pírek na ocase (tzv. kačírků). Samice je nenápadně hnědě zbarvena. V prostém šatě (v létě) se samec od samice pozná podle žlutozeleného ocasu.

 

 

 

Labuť velká

Foto Patrik Sláma

 

Labuť velká je jedním z největších létajících ptáků. Dospělí ptáci mají bílé peří a oranžově červený zobák s výrazným černým hrbolem u kořene (u samců bývá výraznější). Mladší ptáci mají hnědošedé zbarvení a šedočerný zobák bez hrbolu.

 

 

 

Polák velký

Foto Ota Vorel

 

Samec poláka velkého má ve svatebním šatě rezavě zbarvenou hlavu a krk, černou hruď a světlý hřbet a boky. V prostém šatě ho lze poznat podle červeného oka a černého zobáku s modrošedým pruhem. Samice je nenápadně hnědě zbarvena.

 

 

 

Polák chocholačka

Foto Jan Svatoš

 

Polák chocholačka se jmenuje podle chocholky z delších pírek, kterou má na hlavě. Ve svatebním šatě je samec černý s ostře ohraničenými bílými boky. Samice je tmavě hnědě zbarvená a její chocholka na hlavě je malá.

 

 

 

Potápka roháč

Foto Jan Svatoš

 

Potápka roháč je největší naše potápka. Ve svatebním šatě má na hlavě pohyblivou péřovou chocholku a rezavě červený límec, který při svatebních tancích roztahuje. Zbarvení samce a samice je shodné.

 

 

 

Potápka černokrká

Foto Ota Vorel

 

Potápka černokrká je menší než potápka roháč. Ve svatebním šatě má na hlavě vějíř výrazně žlutých per, černý krk a hřbet a rezavé boky. Zbarvení samce a samice je shodné.

 

 

 

Potápka malá

Foto Jan Svatoš

 

Potápka malá je nejmenší zástupce potápek. Ve svatebním šatě má kaštanově hnědý krk a hrdlo a bílou skvrnku u koutků zobáku. Zbarvení samce a samice je shodné.

 

 

 

Lyska černá

Foto Jan Svatoš

 

Lyska černá je černě zbarvený pták s bílým špičatým zobákem a čelním štítkem – bílou lysinkou, která jí dala jméno. Na nohou nemá plovací blány, ale jenom kožní lem kolem prstů.

 

Úvod -> Pozorovatelna -> Pravidelně hnízdící druhy